Można łączyć potencjały, aby spełnić warunki udziału w postępowaniu
Z punktu widzenia zamawiającego okoliczność, czy przy realizacji umowy ma do czynienia z konsorcjum, czy z wykonawcą posługującym się cudzym doświadczeniem, ma kolosalne znaczenie.
Problematyka łączenia potencjałów wykonawców w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w aktualnie obowiązującej dyrektywie klasycznej uregulowana jest m. in. w art. 19 ust. 2, dopuszczającym wprost możliwość tworzenia tzw. konsorcjów oraz w art. 63 przewidującym możliwość polegania na zdolnościach innych podmiotów zarówno przez wykonawców (występujących samodzielnie), jak i konsorcja.
Nie zagłębiając się w szczegółową analizę przepisów dyrektyw, warto wskazać, iż obie te instytucje uregulowane zostały niejako łącznie, poprzez przyjęcie ogólnej zasady dopuszczającej „w stosownych przypadkach i w odniesieniu do konkretnego zamówienia" możliwość posługiwania się potencjałem podmiotu trzeciego oraz, w tej samej jednostce redakcyjnej dyrektywy (w aktualnej dyrektywie klasycznej w art. 63) przyjęcie, że na tych samych warunkach „grupa wykonawców (...) może polegać na zdolności członków tej grupy lub innych podmiotów (...)".
Przepisy na raty
Tymczasem ustawodawca polski implementował przepisy dyrektyw w tym zakresie (i poprzedniej, i aktualnej) niejako „na raty". O ile od samego początku w ustawie z 2004 r. funkcjonowała instytucja konsorcjum (art. 23 dpzp ), o tyle pierwsza próba implementacji do polskiego porządku prawnego możliwości posługiwania się potencjałem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta