Brak ESG może doprowadzić firmę do wypadnięcia z rynku
Jak przestrzegają eksperci, raportowanie niefinansowe to nie jest przejście „od lansu do compliance'u". Spółki muszą mieć świadomość, że jeśli nie podejmą konkretnych działań w obszarze zrównoważonego rozwoju, mogą nie przetrwać.
Jak przygotować firmy do nowych wyzwań – rady dla tych, którzy dopiero wchodzą w obszar ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance – środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny). Jak wypadnie test w raportach za 2021 r.? Co nadal może być dla spółek wyzwaniem? To niektóre z zagadnień, o których rozmawiali uczestnicy debaty „ESG – nowe podejście do raportowania niefinansowego. Ewolucja liderów, rewolucja dla pozostałych firm", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w cyklu „Biznes odpowiedzialny w Polsce".
Motywujące regulacje
– Mamy do czynienia z pewną ewolucją, co nas bardzo cieszy, gdyż tematy związane z odpowiedzialnym biznesem przestają być uznawane za kwestie dobrowolne. Wynika to z regulacji Komisji Europejskiej (KE). Warto wspomnieć, że biznes ich potrzebuje w kwestii tego, jak może prowadzić swoje działania w sposób bardziej zrównoważony, bardziej odpowiedzialny. Presja regulacyjna motywuje firmy do tego, aby działać w sposób bardziej odpowiadający na wyzwania współczesnego świata – zauważył Miłosz Marchlewicz, menedżer promocji, komunikacji i projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – Cieszy to, że o ESG mówi się ostatnio w Polsce bardzo dużo. Zaczynamy rozmawiać o tym, w jaki sposób opracowywać dane tak, aby kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta