Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze
Jednostki mające obowiązek tworzenia rezerw na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, nagrody jubileuszowe itp. muszą je wykazać w sprawozdaniu finansowym.
Obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze wynika bezpośrednio z art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), w którym czytamy, że jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności: (...) z przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych (...) mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana. Załączniki 1, 2, 3 oraz 5 do ustawy o rachunkowości nakazują tworzenie „rezerw na świadczenia emerytalne i podobne" wskazując je jako obowiązkową pozycję w sprawozdaniu finansowym.
Zgodnie z podstawową zasadą współmierności przychodów i kosztów zawartą w art. 6. ust 1. pkt 2 uor wynika wymóg tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze wszystkim jednostkom, oprócz kilku rodzajów wymienionych enumeratywnie w art. 39 art 6 i 7 uor, tj.:
1) jednostki mikro i małe, ale z wyłączeniem spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych i spółek jawnych lub komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej;
2) małe jednostki
3) organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta