Metaverse – nowa rzeczywistość w przestrzeni cyfrowej
Uprawnieni z praw własności intelektualnej, którzy wykorzystują Metaverse do promocji swojej działalności, mogą dotrzeć do szerszej publiczności. Muszą być jednak świadomi potencjalnej odpowiedzialności związanej z tym rozszerzonym zasięgiem. Główne zagrożenia dotyczą naruszeń praw do znaków towarowych, prawa autorskiego i dystrybucji przedmiotów jako treści cyfrowych.
Metaverse (w języku polskim: metawersum) zwany jest następcą mobilnego internetu kolejnej generacji. Metaverse to przestrzeń w wirtualnej rzeczywistości, w której użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z cyfrowo wygenerowanym środowiskiem i innymi użytkownikami1.
Użytkownik w Metaverse może, korzystając ze swojej z cyfrowej osobowości (awataru), uczestniczyć w ekonomice Metaverse i zawierać umowy o usługi cyfrowe lub o dostarczanie treści cyfrowych. Metaverse stanowi obecnie centralny koncept, w kierunku którego grawituje postęp technologiczny, w obszarach takich jak blockchain, czy niewymienialne tokeny (non-fungible tokens NFT). Stanowi to wyzwanie dla tradycyjnie rozumianych praw własności intelektualnej. Z tym wyzwaniem mierzyć się muszą nie tylko uprawnieni z tych praw, ale także korzystający z nich użytkownicy. To wyzwanie dotyczy przede wszystkim trzech obszarów: prawa autorskiego i potencjalnych naruszeń, prawa znaków towarowych oraz kwestii związanych z dystrybucją przedmiotów jako treści cyfrowych.
Korzystanie z wybranych praw własności intelektualnej
1. Prawa autorskie
Składniki świata wirtualnego, takie jak np. artefakty, awatary czy krajobrazy w świecie cyfrowym stanowią utwory w rozumieniu prawa autorskiego. W Metaverse użytkownicy mogą z niemal pełną swobodą tworzyć własne treści takie jak postaci, akcesoria do gier, czy cyfrowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta