Odpowiedzialność członków zarządu – zasada biznesowej oceny sytuacji
Na członku zarządu spoczywa ciężar udowodnienia, że przy wykonywaniu swoich obowiązków dochował on wymogów należytej staranności i w konsekwencji nie ponosi winy za dane działanie czy zaniechanie.
Odpowiedzialność członków zarządu w spółkach kapitałowych może być rozpatrywana na gruncie różnych przepisów prawa. Można mówić o odpowiedzialności cywilnej, karnej, czy też odpowiedzialności organizacyjnej (korporacyjnej). Wynika to między innymi z faktu, że w następstwie powołania danej osoby do pełnienia funkcji członka zarządu w rozumieniu prawa handlowego, mogą zostać dodatkowo nawiązane jeszcze inne stosunki prawne między spółką a powołaną osobą. Oprócz stosunku organizacyjnego (tj. sprawowania funkcji członka organu) może zostać nawiązany stosunek obligacyjny, przykładowo w postaci umowy cywilnoprawnej czy też umowy o pracę. Niemniej jednak, w takim przypadku powszechnie uważa się, że stosunek prawny nawiązany na podstawie dodatkowej umowy ma charakter wtórny wobec podstawowego stosunku prawnego (organizacyjnego), jakim jest samo powołanie danej osoby do pełnienia funkcji członka zarządu.
1. Kiedy członkowie zarządu ponoszą wobec spółki odpowiedzialność organizacyjną (korporacyjną) wynikającą z przepisów prawa handlowego?
Zgodnie z treścią art. 293 § 1 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) członek zarządu odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy. Podobne uregulowanie występuje na gruncie spółki akcyjnej, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta