Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukraińcy też są członkami polskich wspólnot samorządowych

15 marca 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Konstrukcja członkostwa we wspólnocie samorządowej, na gruncie przepisów konstytucji jest oderwana od obywatelstwa. Ukraińcy i inni cudzoziemcy są członkami wspólnot samorządowych. Z tego tytułu przysługują im pewne prawa publiczne.

Zdaniem Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ do Polski może trafić nawet 5 mln. uchodźców z Ukrainy. Przyjęcie takiej liczby cudzoziemców jest wyzwaniem dla władz publicznych oraz próbą dla polskiego społeczeństwa.

Nagłe pojawienie się takiej liczby cudzoziemców ma wpływ na funkcjonowanie administracji samorządowej. W związku z konfliktem zbrojnym i brakiem stabilizacji sytuacji na Ukrainie trzeba zastanowić się nad możliwością traktowania obywateli Ukrainy, jako członków wspólnot samorządowych. Problem ten dotyczy wszystkich cudzoziemców, niezależnie od kraju ich pochodzenia.

Miejsce cudzoziemca we wspólnocie

Restytuując samorząd w Polsce, ustawodawca przyjął jego korporacyjny charakter. Jednostki samorządu (od 1990 r. gminy, od 1999 r. powiaty i samorządy województw) są wspólnotami samorządowymi, które posiadają osobowość prawną i wykonują we własnym imieniu zadania publiczne. Ustawodawca postanowił, że członkami wspólnoty samorządowej są mieszkańcy terenu zajmowanego przez daną j.s.t.

Nie w każdym porządku prawnym, status członka wspólnoty samorządowej jest tak mocno zaakcentowany jak w polskim prawodawstwie. Korporacyjny charakter polskiego samorządu terytorialnego został utrwalony przepisami konstytucji. W jej art. 16 ust. 1 ustrojodawca postanowił, że: „ogół mieszkańców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12216

Wydanie: 12216

Spis treści
Zamów abonament