Przepadły interesy w Rosji? Rozlicz straty w kosztach CIT
Przedsiębiorcy, którzy wycofują się z rosyjskiego rynku, nie powinni tracić na tym podatkowo.
Polskie firmy przyłączają się do nakładanych na Rosję sankcji. Czy powstałe z tego powodu straty zaliczą do podatkowych kosztów? Część można rozliczyć na podstawie obecnych przepisów. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że potrzebne są specjalne rozwiązania dla takich przedsiębiorców.
– Wyjście z rosyjskiego rynku, choć moralnie słuszne, wiąże się jednak z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Firmy muszą zlikwidować sklepy, zakłady produkcyjne, ponieść koszty zerwanych kontraktów – mówi Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Widmo nacjonalizacji
– Do tego dochodzą straty, które mogą powstać wskutek zapowiadanej przez Putina nacjonalizacji. Firmy muszą liczyć się z tym, że jeśli mają na terytorium Rosji jakiś majątek, np. maszyny produkcyjne, to już go nie odzyskają – mówi Tomasz Olkiewicz, radca prawny, partner współzarządzający w Osborne Clarke.
Jak to rozliczyć podatkowo? Zacznijmy od strat w majątku trwałym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta