Kiedy skarga na przewlekłość podlega odrzuceniu
NSA przyjął nową uchwałę, w której stwierdził, że skarga na przewlekłość postępowania wniesiona po jego zakończeniu powinna zostać odrzucona przez sąd I instancji.
Omawiana uchwała została podjęta przez 7 sędziów NSA 7 marca 2022 r., sygn. II OPS 1/21; CBOSA. Naczelny Sąd Administracyjny odpowiedział na pytanie prawne zadane przez inny skład orzekający NSA, który rozpoznawał skargę kasacyjną na postanowienie WSA. Sąd I instancji stwierdził przewlekłość postępowania prowadzonego przez głównego inspektora nadzoru budowlanego. Pytający skład NSA doszedł do wniosku, że do rozstrzygnięcia tej sprawy konieczne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie:
Czy skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania wniesiona po jego zakończeniu, poprzedzona ponagleniem złożonym w trakcie postępowania administracyjnego, podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 lub pkt 6 p.p.s.a., czy rozpoznaniu z uwzględnieniem art. 149 § 1 pkt 3, § 1a i § 2 p.p.s.a. oraz art. 151 p.p.s.a.?
Chodziło o wyjaśnienie, czy taka skarga powinna zostać odrzucona jako wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia lub jej wniesienie, powinno zostać uznane za niedopuszczalne „z innych przyczyn”, czy też powinna zostać rozpoznana na zasadach ogólnych – jak każda inna skarga wniesiona na przewlekłość postępowania.
Przewlekłość głównego inspektora
Zagadnienie prawne powstało w związku ze sprawą prowadzoną przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, który wydał postanowienie o zawieszeniu z urzędu prowadzonego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta