Zbrodniarze zostawili wiele dowodów
Najłatwiej udowodnić Rosji agresję na Ukrainę, ale do jej osądzenia trzeba specjalnego trybunału – mówi Anna Adamska-Gallant, sędzia orzekająca w Kosowie ws. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii.
Co zaszło w Buczy? To zbrodnia wojenna czy już ludobójstwo?
W pierwszej chwili nasuwa się zbrodnia wojenna, czyli zabójstwo będące w związku z konfliktem zbrojnym. Doszło do ataku na cywilów, a w czasie konfliktu zbrojnego są oni pod szczególną ochroną. Cywilów i niebronionych obiektów cywilnych się nie atakuje. Kolejne informacje z Buczy pokazują, że te zasady złamano. Są dowody, że cywile byli przetrzymywani, torturowani, były egzekucje – strzały w głowę, związane z tyłu ręce. Niszczenie miejscowości i grabieże.
Prezydent Zełenski, Witalij Kliczko i premier Morawiecki mówią o ludobójstwie.
Jestem ostrożna w takich ocenach. Ludobójstwo polega na dążeniu do wyniszczenia danej grupy narodowej czy etnicznej. Liczy się skala tych czynów. W Srebrenicy za ludobójstwo uznano zabicie 8 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta