Niejawne sądy, jawne naruszenie
Niepubliczne ogłaszanie wyroków narusza konstytucję.
Rząd luzuje obostrzenia związane z epidemią Covid-19, a na wokandę NSA wchodzą sprawy o wznowienie postępowań zakończonych jego prawomocnymi wyrokami. Skarżący zarzucają im nieważność, bo w sprawach tych nie odbyły się rozprawy, a wyroków nie ogłoszono publiczne. Wnoszą o wznowienie postępowań na podstawie art. 271 pkt 2 postępowania przed sądami administracyjnymi, wskazując, że naruszenie prawa przez NSA pozbawiło stronę możności działania.
Problem powstał w związku ze stosowaniem art. 15zzs4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (ustawa covidowa), który wszedł w życie 16 maja 2020 r. i obowiązywał do 2 lipca 2021 r. Na jego mocy NSA informował skarżących o kierowaniu ich spraw na posiedzenia niejawne. Bez rozpoznania NSA pozostawiał wnioski o wyznaczenie rozpraw „na odległość” lub, gdy nie było takiej możliwości, o wyznaczenie rozprawy po ustaniu stanu epidemii.
Wszystko niejawnie
Na podstawie ustawy covidowej w pewnym okresie w WSA w Warszawie i NSA praktycznie wszystkie sprawy kierowano na posiedzenia niejawne, choć w procedurze sądowoadministracyjnej jawność postępowania jest zasadą, a rozprawa to podstawowa forma rozpoznania skarg. Ma ona kluczowe znaczenie dla oceny rzetelności postępowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta