Elektroniczne postępowanie rejestrowe w praktyce
Od 1 lipca 2021 r. wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego w celu dokonania lub ujawnienia zmiany danych podmiotów wpisanych do KRS składa się wyłącznie drogą elektroniczną.
W celu złożenia wniosku należy skorzystać:
∑ z Portalu Rejestrów Sądowych (PRS) – w przypadku podmiotów, których umowa spółki lub inny akt założycielski zostały sporządzone w formie aktu notarialnego
albo
∑ z systemu teleinformatycznego S24 (S24) – w przypadku podmiotów, które zawarły umowę spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy dostępnego na S24, przy czym jeśli w międzyczasie dany podmiot złożył do KRS wniosek w formie papierowej lub za pośrednictwem PRS, to od tego momentu kolejne wnioski do KRS może on składać już wyłącznie za pośrednictwem PRS.
Aby ułatwić korzystanie z KRS podmiotom wpisanym do KRS oraz każdemu zainteresowanemu uzyskaniem na ich temat określonych informacji (organizacyjnych, finansowych, itp.), wszystkie niezbędne funkcjonalności KRS umieszczono na jednej stronie internetowej: https://prs.ms.gov.pl/krs Znajdują się tam następujące zakładki:
∑ e-formularze KRS,
∑ S24 – rejestracja spółki, inne wnioski,
∑ RDF – bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych,
∑ przeglądarka dokumentów finansowych,
∑ RAR – przeglądarka akt rejestrowych KRS,
∑ wyszukiwarka KRS.
Artykuł dotyczy pierwszej ze wskazanych wyżej funkcjonalności, tj. zakładki e-formularze KRS, która umożliwia wysłanie do KRS drogą elektroniczną wniosku w celu dokonania lub ujawnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta