Domniemanie prawdziwości, choć z możliwością podważenia
Paszport zagraniczny powinien korzystać ze szczególnej mocy dowodowej na równi z polskimi dokumentami urzędowymi.
Sprawy dotyczące uchodźców od lat wywołują wiele sporów. Trudności dotyczą zwłaszcza kwestii dokumentacyjnych i odpowiedniej ich oceny. A z pewnością jeszcze się nasilą w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie i związanego z nią masowego napływu do Polski osób, które przed nią uciekają. Dlatego ważną wskazówką w postępowaniach dotyczących uchodźców może okazać się wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2022 r.
Koleje losu
Sprawa dotyczyła obywatel Federacji Rosyjskiej, narodowości czeczeńskiej, który w marcu 2007 r. złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy. Wniosek obejmował także jego żonę i małoletnie wówczas dzieci.
Szef Urzędu do spraw Cudzoziemców odmówił jednak nadania cudzoziemcowi statusu uchodźcy. W jego ocenie mężczyzna nie uprawdopodobnił, że był prześladowany w kraju pochodzenia. Niemniej mając na uwadze ówczesną sytuację w Republice Czeczenii, w szczególności łamanie praw człowieka, uznano, że wydalenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta