Ekonomia wojny
Wysoka inflacja i realny kryzys żywnościowy na świecie – oto konsekwencje wojny Rosji z Ukrainą.
Wbrew opiniom o bardzo szybkim zakończeniu wojny, scenariusz ten wydaje się mało prawdopodobny, bez względu na coraz bardziej dotkliwe sankcje nakładane na Rosję. W zasadzie pewna jest wysoka inflacja, dalsze napięcia geopolityczne i kryzys żywnościowy w Afryce, na Bliskim Wschodzie i częściowo w Azji.
W państwach biedniejszych przełoży się na rewolucje i światowe zmiany praw własności, a m.in. w Europie wpłynie na zmniejszenie udziału klasy średniej w społeczeństwach najbardziej rozwiniętych. Co gorsza, dywidenda pokoju, jaki znamy w Europie, już się skończyła, a polityka gospodarcza Unii Europejskiej będzie musiała wykonać zwrot w kierunku realnego, a nie pozornego budowania odporności i niezależności.
Globalizacja i wiek napięć globalnych
Na dużej światowej szachownicy budzi u niektórych decydentów przerażenie fakt, że w ostatnich 30 latach ludność świata powiększyła się o 50 proc., do blisko 8 mld w 2022 r. Europa przez setki lat pozostawała drugim w kolejności zaludnionym kontynentem, ale po 1950 r. zaczęło się to drastycznie zmieniać, na rzecz Azji oraz obu Ameryk.
Natomiast po kryzysie finansowym 2008 r. w gospodarkach poszczególnych państw światowych rozpoczął się nowy rozdział – silniejszy protekcjonizm, nowe napięcia, konflikty i wojny, które zapoczątkują kolejne zmiany globalne. Na świecie nieprzerwanie rośnie liczba konfliktów zbrojnych, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta