Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy z krajów musi spełnić warunki dotyczące KPO, Polska też

06 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Artur Osiecki
autor zdjęcia: JULIEN WARNAND / POOL / AFP
źródło: Rzeczpospolita

Zasada praworządności to podstawowa zasada, której wszyscy musimy przestrzegać. Każdy z krajów stworzył Krajowy Plan Odbudowy i każdy plan jest oceniany przez pryzmat odpowiedniego dostosowania się kraju do obowiązujących wymagań – mówi Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform.

Czy może pani sobie wyobrazić, że w  najbliższej przyszłości Ukraina korzysta z  polityki spójności np. z  funduszy strukturalnych, aby odbudować kraj? Innymi słowy, czy wyobraża sobie pani sytuację, że Ukraina jest członkiem UE?

Powiedzmy sobie, że nikt z nas nie spodziewał się, że jednak dojdzie do rosyjskiej inwazji. To jednak fakt, jak i  to, że Ukraina nie jest członkiem UE. W  związku z  tym oczywiste jest, że funduszy spójności nie można użyć do odbudowy Ukrainy. Przekazywaliśmy już jednak Ukrainie fundusze. Nie na odbudowę, ale na wspieranie reform i  inwestycji. Dotychczas miała też miejsce znacząca współpraca w ramach programów transgranicznych. I to nie tylko z  Ukrainą, ale także z Rosją i Białorusią. Programy te były realizowane z udziałem Polski. Teraz udział Rosji i  Białorusi w tych programach wstrzymano. One są realizowane dalej, ale część finansową przeznaczoną pierwotnie dla tych dwóch państw relokujemy do państw członkowskich oraz Ukrainy. Funduszy spójności nie można więc użyć do odbudowy, ale będziemy myśleć o jakimś szerszym rozwiązaniu. Na razie korzystamy ze środków pomocowych na sytuacje kryzysowe. Korzystamy z  funkcjonujących dotychczas rozwiązań.

A co z potencjalną akcesją Ukrainy do Unii Europejskiej w przyszłości?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12235

Wydanie: 12235

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament