Tylko dywersyfikacja może nas uratować
Fundusze inwestycyjne | Kiepski początek roku dla większości inwestorów
Eksperci TFI są zgodni co do jednego: w najbliższych miesiącach inwestorów czeka sporo niespodzianek. Trzeba pamiętać o zróżnicowaniu inwestycji zarówno pod względem rodzaju aktywów, jak i geograficznym.
Rentowność obligacji skarbowych w Polsce znowu wzrosła, co przekłada się na straty większości funduszy dłużnych. Mają na to wpływ zarówno czynniki globalne, jak i lokalne.
Z tych pierwszych należy wymienić głównie wzrost ryzyka w związku z napadem Rosji na Ukrainę. Wojna przynosi także impuls proinflacyjny (i presję na podwyżki stóp procentowych) ze względu na wzrost cen surowców. W efekcie pod koniec marca oprocentowanie papierów dwuletnich przekraczało 5,7 proc., a dziesięcioletnich 5,4 proc. W przypadku tych drugich przez kilka tygodni marca rentowność wzrosła aż o 1,4 pkt proc., a więc jeszcze mocniej niż we wrześniu i październiku zeszłego roku łącznie, gdy zaczął się cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce.
Dłużne pod kreską
Kilka tygodni temu, zaraz po napaści Rosji na Ukrainę, analitycy zastanawiali się, czy sankcje gospodarcze i rosnące ceny surowców nie złagodzą podejścia banków centralnych do polityki monetarnej.
– Po kilku tygodniach okazało się, że nic z tego. Presja inflacyjna jest na tyle silna, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta