Obywatele mogą się dopytywać o pensje urzędników
Co do zasady można żądać szczegółowych danych o wynagrodzeniu konkretnej grupy pracowników zatrudnionych w administracji publicznej, w tym także ich składników.
Dostęp do informacji publicznej pełni ważną funkcję w demokratycznym państwie. Jednak jego realizacja może być uciążliwa dla urzędników, bo wymaga zaangażowania dodatkowego czasu i pracy. Trudno się więc dziwić, że nie zawsze chcą zajmować się wnioskami o dostęp do różnego rodzaju informacji, znajdując do tego różnego powody. Urzędnicy muszą jednak pamiętać, że ich milczenie czy wręcz odmowa ujawnienia informacji zawsze może podlegać kontroli sądów administracyjnych. A te nie zawsze przyznają im rację. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 marca 2022 r.
Urzędnicze milczenie
Sprawa dotyczyła wniosku z czerwca 2018 r. który trafił do starosty. Wnioskodawca domagał się w nim udostępnienia danych o miesięcznym wynagrodzeniu zasadniczym, dodatku funkcyjnym, specjalnym oraz za staż pracy dyrektorów kilku jednostek organizacyjnych powiatu. A chodziło m.in. o pracowników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta