Kiedy można zastrzec, że określone zadania ma wykonać ta, a nie inna firma
Kluczowe zadania to z pewnością takie, które są istotne, krytyczne i wrażliwe z punktu widzenia zagwarantowania należytego wykonania zamówienia i dlatego wymagające wykonania przez podmiot, którego kwalifikacje zostały zweryfikowane w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia.
Przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych (pzp) – zawierają regulację uprawniającą zamawiającego do zastrzeżenia w dokumentacji zamówienia obowiązku osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych zadań dotyczących zamówień na roboty budowlane lub usługi lub prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją w ramach zamówienia na dostawy. Normatywną podstawę takiego zastrzeżenia stanowi przepis art. 121 pzp. Na czym powinno opierać się takie zastrzeżenie, aby nie zostało uznane za niezgodne z przepisami pzp? Tą kwestią zajęła się Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 13 października 2021 r. (sygn. akt: KIO 2733/21).
Stan faktyczny omawianego wyroku prezentował się następująco: zamawiający, korzystając z możliwości, jaką przewidują przepisy pzp w prowadzonych przez siebie postępowaniach na budowę drogi S6 (określone odcinki), zastrzegł, że wykonawcy są zobowiązani do osobistego wykonania kluczowych zadań, w skład których wchodzi wykonanie nawierzchni trasy głównej, łącznie z wytworzeniem i wbudowaniem (co najmniej 80 proc. ilości) oraz wykonanie (co najmniej 80 proc. ilości) pozostałych warstw konstrukcji nawierzchni powyżej gruntu rodzimego (wykop) lub nasypowego (nasyp), z wyłączeniem dostaw materiałów i usług. Zakres oraz limit kluczowych zadań został określony przez zamawiającego.
Stanowisko w odwołaniu
Z takim opisem przedmiotu zamówienia nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta