Różne prewspółczynniki są dopuszczalne
Co do zasady nie ma przeszkód do określenia proporcji odliczenia podatku naliczonego w przypadku wydatków mieszanych w odniesieniu do konkretnego, wyodrębnionego rodzaju działalności wykonywanej przez gminę.
Spór w sprawie dotyczył miasta, które postanowiło upewnić się co do planowanego sposobu rozliczenia VAT. Konkretnie chodziło o odliczenie VAT od krytych pływalni. We wniosku o interpretację miasto wskazało, że za realizację jej zadań z zakresu kultury fizycznej i turystyki odpowiada Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR") jako jednostka budżetowa.
MOSiR administruje pięcioma krytymi pływalniami, które są wykorzystywane zarówno do celów statutowych (na potrzeby zajęć szkolnych), jak i do celów komercyjnych (odpłatne udostępnianie obiektu na rzecz podmiotów zewnętrznych).
Miasto podkreśliło, że w stosunku do większości wydatków ponoszonych w zakresie funkcjonowania krytych pływalni, nie jest w stanie dokonać bezpośredniego przyporządkowania ponoszonych wydatków albo do czynności opodatkowanych VAT albo niepodlegających ustawie o VAT. Dlatego też odliczenie podatku naliczonego z faktur dotyczących basenów następuje przy zastosowaniu proporcji obliczonej zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r.
Jednak jego zdaniem stosowany wskaźnik w zakresie funkcjonowania krytych pływalni jest wysoce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta