Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina ma prawo udzielić bonifikaty

06 kwietnia 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Żeby radni wiedzieli, na jaką preferencję się godzą, muszą uprzednio znać cenę nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej. Ponieważ udzielając takiej zgody, rezygnują jednocześnie z określonych dochodów do budżetu gminy.

Jak stanowi art. 68 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2021 r., poz. 1899; dalej: u.g.n.), właściwy organ może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 na podstawie odpowiedniego zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku.

Chodzi m.in. o nieruchomości, które są sprzedawane na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych, a także osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego.

Bonifikata może być też udzielona przy sprzedaży nieruchomości stowarzyszeniom ogrodowym w rozumieniu ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych z przeznaczeniem na rodzinne ogrody działkowe. Na podobne preferencje mogą liczyć nabywający nieruchomości poprzedni właściciele lub jego spadkobiercy, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed 5 grudnia 1990 r. Bonifikata może też być przyznana przy nabyciu gruntów czy budynków na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, Kościołów i związków wyznaniowym, mających uregulowane stosunki z państwem, na cele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12235

Wydanie: 12235

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament