Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki podnoszą ceny i zarabiają więcej

09 czerwca 2022 | Moje pieniądze | Jacek Mysior
Bardzo dużo spółek notowanych na warszawskiej giełdzie dobrze radzi sobie z presją kosztową. Sprzyja temu środowisko inflacyjne
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Bardzo dużo spółek notowanych na warszawskiej giełdzie dobrze radzi sobie z presją kosztową. Sprzyja temu środowisko inflacyjne

Zmiany zachodzące na rynkach będące efektem popandemicznego ożywienia oraz nowej wojennej rzeczywistości nieco nieoczekiwanie stworzyły niektórym firmom doskonałe warunki do poprawy zysków i marż.

Mimo niesłabnącej presji kosztowej na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, które nie mają problemów z poprawą swoich marż. Kluczem do poprawy rentowności w warunkach rosnących kosztów jest dobra koniunktura zapewniająca popyt, a także zdolności samych firm do podnoszenia cen produktów.

– Bardzo dużo spółek notowanych na warszawskiej giełdzie dobrze radzi sobie z presją kosztową. Sprzyja temu środowisko inflacyjne – odbiorcy są już przyzwyczajeni do podwyżek cen, rozumieją też sytuację ekonomiczną. Z kolei takie branże, jak paliwa czy wydobycie, po prostu korzystają z wysokich światowych cen energii czy surowców – wyjaśnia Seweryn Masalski, dyrektor inwestycyjny w MM Prime TFI.

Koniunktura sprzyja poprawie

Za sprawą znakomitej koniunktury na rynku węgla w okres wynikowych żniw, odznaczający się ponadprzeciętnie wysokimi marżami, weszły spółki węglowe JSW i Bogdanka. W ocenie Krystiana Brymory, analityka DM BDM, kluczowe czynniki decydujące o rekordowych wynikach obu spółek były wbrew pozorom różne.

– Bogdanka korzystała przede wszystkim z efektu wolumenowego w 2021 roku i I kwartale br. Miała świetną geologię, była przygotowana na wzrost zapotrzebowania, o 30 proc. zwiększyła wydobycie węgla handlowego. Ceny sprzedaży z kolei były w miarę płaskie z uwagi na politykę kontraktacji. Wzrosły dopiero w I kwartale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12288

Wydanie: 12288

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament