Za brak potrąceń komornik może ukarać członka zarządu
Spółka nie powinna płacić z własnych środków grzywny, którą organ egzekucyjny nałożył na jej pracownika. Takie działanie stanowi wykroczenie zagrożone przepadkiem zapłaconej kwoty. Można jednak zabiegać o uchylenie wymierzonej sankcji.
∑ W ubiegłym miesiącu dostaliśmy od komornika postanowienie o zajęciu wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Pismo od komornika „przeleżało” niezauważone i wypłaciliśmy temu pracownikowi wynagrodzenie w pełnej wysokości. Teraz komornik chce od nas wyjaśnień i domaga się wskazania osoby odpowiedzianej za dokonanie potrącenia. Komornik zamierza nałożyć na tę osobę grzywnę. Co robić? Czy możemy nie wskazywać konkretnej osoby w piśmie do komornika lub zapłacić grzywnę za tę osobę? Czy są sposoby na uniknięcie grzywny? – pyta czytelniczka.
Spółka powinna wskazać komornikowi osobę odpowiedzialną za dokonanie potrącenia. W przeciwnym wypadku komornik może nałożyć grzywnę na członków zarządu spółki. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie grzywny lub jej uchylenie, jeśli została już nałożona.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta