Kosztowna zwłoka w zwrocie dokumentów
Jeżeli pracodawca nie wyda w terminie świadectwa pracy czy innej dokumentacji przechowywanej w aktach osobowych byłego pracownika, naraża się na odpowiedzialność wynikającą nie tylko z kodeksu pracy, ale i cywilnoprawną.
∑ Przez natłok obowiązków nie zwróciłem pracownikowi dokumentów związanych z jego zatrudnieniem, tj. świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy. Przechowywałem je w teczce pracownika na jego prośbę, aby mu się nie zapodziały w domu. Poza ich zwrotem zażądał on teraz w wezwaniu odszkodowania w wysokości trzech pensji. Czy mu się takie należy? – pyta czytelnik.
Tak, ale w wysokości nie wyższej niż wynagrodzenie za sześć tygodni. Nie wynika to wprost z zapisów kodeksu pracy, lecz z utrwalonej linii orzeczniczej SN, w myśl której do sytuacji przedstawionej w pytaniu mają zastosowanie przepisy dotyczące odszkodowania za niewydanie świadectwa pracy w terminie. To powoduje wyznaczenie wskazanych ram odszkodowania.
Co jednak istotne, pracodawca nie może przechowywać w aktach osobowych dokumentów przedłożonych przez pracownika, w tym oryginałów, nawet na jego prośbę. W aktach osobowych pracownika, prowadzonych w postaci papierowej, przechowuje odpisy lub kopie dokumentów przedłożonych przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie lub pracownika, poświadczone za zgodność z przedłożonym dokumentem.
Papierowo lub elektronicznie
Obowiązkiem pracodawcy, w myśl art. 94 pkt 9a kodeksu pracy, jest prowadzenie i przechowywanie w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta