Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak najtaniej wyjechać na urlop

09 czerwca 2022 | Moje pieniądze | Danuta Walewska
Wśród wakacyjnych wydatków najdroższe są transport i hotele. Warto więc poświęcić trochę czasu i zaplanować podróż tak, by nie wydać na nią majątku
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Wśród wakacyjnych wydatków najdroższe są transport i hotele. Warto więc poświęcić trochę czasu i zaplanować podróż tak, by nie wydać na nią majątku

Za dwa tygodnie rusza tegoroczny szczyt wyjazdowy Polaków i potrwa do końca sierpnia. Będą to pierwsze wakacje teoretycznie bez ograniczeń narzuconych przez pandemię koronawirusa. Będą jednak droższe od poprzednich.

Ceny podnieśli hotelarze, i to w całej Europie. Znad polskiego morza płyną informacje o paragonach grozy w restauracjach i barach. Droższe o jedną trzecią są paliwa, podrożały także bilety kolejowe, samolotowe i przejazdy autobusami. Ale urlopowicze, przy naprawdę niewielkim wysiłku, mogą ten wzrost kosztów ograniczyć.

Dojechać taniej

Wśród wakacyjnych wydatków najdroższe są transport i hotele. Jaki więc wybrać środek transportu, aby dotrzeć na miejsce najtaniej?

Załóżmy, że podróżować mają cztery osoby z Warszawy do Barcelony – z tego miasta łatwo można się dostać transportem publicznym i na Costa Brava, i na południe.

Odległość, jaką musimy pokonać, to 2400 kilometrów. Jeśli nasze auto średnio pali 8 litrów na 100 kilometrów, to wydatki na paliwo wyniosą ok. 1800 złotych. 100 euro zapłacimy za autostrady we Francji. Podróż bez przerwy zajmie 21 godzin, ale bezpieczniej jest się zatrzymać po drodze na jeden nocleg. Jeśli poszukamy go odpowiednio wcześniej, 100 euro powinno wystarczyć, by 4 osoby mogły się przespać. Po wszystkich zaokrągleniach i bez wliczania posiłków na taką podróż w jedną stronę wydamy średnio po 700 złotych na osobę. Te wydatki będą znacząco niższe, jeśli wybierzemy się w podróż autem elektrycznym. Wówczas przejechanie 100 kilometrów będzie nas kosztować 3–4 euro, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12288

Wydanie: 12288

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament