„Zielone” najmy na fali
Taki rodzaj umów przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju – uważa ekspertka.
Europejski Zielony Ład przyjęty jako nowa strategia rozwoju Unii Europejskiej w celu jej przekształcenia w nowoczesną, oszczędzającą zasoby i konkurencyjną gospodarkę bez emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 r. wpisuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Legislacja unijna wprowadzająca wymogi środowiskowe, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG) jest rozwijana, w szczególności trwają prace nad przyjęciem dyrektywy rozszerzającej wymogi sprawozdawczości w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Kwestie nowej legislacji w tym zakresie wpłyną na rynek nieruchomości. Obserwujemy już praktykę deweloperów, którzy zobowiązują się do zmniejszenia wpływu na środowisko przez dążenie do operacyjnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla na etapie projektowania inwestycji, wyboru użytych materiałów oraz budowy. Poza realizacją celów Europejskiego Zielonego Ładu na etapie budowy, o czym wiele się mówi, warto pamiętać o etapie eksploatacji budynków. Rolę w transformacji branży nieruchomości mogą odegrać „zielone” umowy najmu jako sposób realizacji celu środowiskowego w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta