Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza cyberwojna światowa

15 lipca 2022 | Opinie | Izabela Albrycht
autor zdjęcia: E. Lesik/Polimerek
źródło: Rzeczpospolita

Zachodnie firmy muszą budować kluczowy potencjał cywilizacji zachodniej, a nie krajów naszych autorytarnych rywali i adwersarzy. Z kolei my musimy polegać na zaufanych dostawcach technologii – pisze ekspertka NATO ds. nowych i przełomowych technologii.

Żyjemy w połączonym globalnie i skomplikowanym ekosystemie, w coraz większej części podłączonym do internetu. Wynika z tego wiele korzyści, ale cyberprzestrzeń jest niedoskonała – bogata w luki bezpieczeństwa i nieodpowiednio zabezpieczony sprzęt, podatna na cyberataki. Konfrontacja geopolityczna, wynikająca z agresywnych działań Rosji oraz rosnącej potęgi Chin, zwiększa napięcia także w świecie cyfrowym, który stał się równoległym strategicznym środowiskiem rywalizacji państw, budowania przewag, realizacji interesów i projekcji siły.

Dowodzi tego rosnąca w zastraszającym tempie liczba cyberataków. Bezpieczeństwo cyfrowe nie wynika już z okazjonalnej, raczej technicznej troski – stało się ono kluczowym motorem działań rządów na całym świecie. Wzmacniamy instytucje i zwiększamy na nie wydatki, a także zmieniamy paradygmaty, w tym biznesowe. Państwa już teraz zaczynają traktować firmy prywatne jako organizacje wspierające wzmacnianie cyberodporności oraz uważnie analizują, które firmy są warte zaufania w kontekście współpracy w budowie bardziej cyfrowego świata. Jednocześnie wzmacniają rozwój swoich krajowych branż.

Daleko od pokoju

„Cyberbezpieczeństwo jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12318

Wydanie: 12318

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament