Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etat to często jedyna słuszna opcja

21 lipca 2022 | Kadry i Płace | Marta Olkowicz

Wybór umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę dla niższych kosztów może się skończyć pozwem o ustalenie stosunku pracy lub reklasyfikacją kontraktu. Wskazówki daje praktyka i orzecznictwo.

Stosunek pracy powstaje na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania albo spółdzielczej umowy o pracę. Najbardziej popularną formę stanowi umowa o pracę.

Stosunek pracy jest więzią prawną łączącą pracodawcę i pracownika, a jego treścią są dwa podstawowe zobowiązania wzajemne stron, wymienione w art. 22 § 1 kodeksu pracy, czyli zobowiązanie pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę oraz zobowiązanie pracodawcy do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Cechy charakterystyczne

Stosunek pracy charakteryzuje się przede wszystkim podporządkowaniem pracowniczym (kierownictwem pracodawcy), które jest jedną z podstawowych cech odróżniający stosunek pracy od stosunków opartych na innych umowach cywilnoprawnych. Innymi cechami charakterystycznymi dla stosunku pracy jest m.in. odpłatność, osobiste świadczenie pracy, dobrowolność pracy, zespołowość, ryzyko pracodawcy prowadzenia zakładu pracy czy wykonywanie pracy w określonym miejscu i czasie oraz w określony sposób.

O tym, czy mamy do czynienia z umową o pracę, decydują ww. cechy stosunku pracy, a nie rodzaj wykonywanej pracy. Co więcej, nazwa umowy nie posiada przesądzającego znaczenia dla określenia, czy jest to umowa cywilnoprawna, czy stosunek pracy. Zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12323

Wydanie: 12323

Spis treści

Reklama

Zamów abonament