Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurierzy na drodze do neutralności

21 lipca 2022 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Rozwój handlu elektronicznego prowadzi do gwałtownego wzrostu liczby pojazdów dostawczych, których do 2030 r. w największych miastach świata może przybyć nawet 36 proc.
autor zdjęcia: David Fuentes Prieto - shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Rozwój handlu elektronicznego prowadzi do gwałtownego wzrostu liczby pojazdów dostawczych, których do 2030 r. w największych miastach świata może przybyć nawet 36 proc.

Ograniczanie emisji pochodzących z usług kurierskich jest poważnym wyzwaniem. Pandemia wywołała boom w branży. Szybki rozwój nie idzie jednak w parze z dążeniem do zmniejszania śladu węglowego. Najwyższy czas to zmienić.

Choć zakupy online wciąż stanowią stosunkowo niewielką część wszystkich zakupów detalicznych (poniżej 20 proc. w wielu krajach rozwiniętych), ich popularność dynamicznie wzrasta. Szczególnym punktem zwrotnym stał się wybuch pandemii Covid-19, który doprowadził do tego, że sprzedaż e-commerce wzrosła w ciągu pierwszego roku o 244,2 mld dol., czyli o 43 proc.

Z coraz większą powszechnością zakupów online wiąże się rosnąca liczba dostaw oraz zwrotów – jak podaje raport DPD z 2018 r., ok. 10 proc. klientów zwraca zamówienia.

Raport Światowego Forum Ekonomicznego z 2020 r. ostrzegał, że rozwój handlu elektronicznego prowadzi do gwałtownego wzrostu liczby pojazdów dostawczych, których do 2030 r. w największych miastach świata może przybyć nawet 36 proc., co z kolei przełożyłoby się nie tylko na większe korki uliczne, ale również wzrost emisji. Według tego samego raportu do końca dekady emisje z ruchu dostawczego mają wzrosnąć o 32 proc., a zagęszczenie ruchu ulicznego – o ponad 21 proc.

Giganci odpowiedzialni za emisje

Ograniczanie emisji pochodzących z usług kurierskich jest poważnym wyzwaniem, a zdecydowana większość gigantów tego sektora nie wkłada odpowiedniego wysiłku w dążenie do zmniejszania śladu węglowego swojej działalności. Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez grupę badawczą Stand.earth oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12323

Wydanie: 12323

Spis treści

Reklama

Zamów abonament