Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak odpowiedniej dokumentacji płacowej nie musi zaniżać świadczeń z ZUS

21 lipca 2022 | Kadry i Płace | Paulina Kosiewicz

Sąd, w przeciwieństwie do organu rentowego, może ustalić wysokość nieudokumentowanych zarobków na podstawie wszelkich dowodów.

Często w aktach osobowych znajdujących się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych brakuje pełnej dokumentacji kadrowo-płacowej ubezpieczonego. Dotyczy to w szczególności dawnej dokumentacji, np. z lat siedemdziesiąt czy osiemdziesiątych. Obowiązek przekazania takiej dokumentacji spoczywa na pracodawcach. Nie zawsze jednak pracodawca wystawił prawidłowe zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Wówczas ubezpieczony najczęściej nie ma wiedzy, że w jego dokumentacji czegoś brakuje. Dowiaduje się o tym dopiero z decyzji ZUS o ustaleniu kapitału początkowego, w której organ nie uwzględnił dochodów osiągniętych w konkretnym zakładzie pracy.

Dodatkowe problemy wynikają z faktu, że taki zakład pracy zwykle już nie istnieje. Wówczas, w razie braku odpowiedniej dokumentacji osobowo-płacowej potwierdzającej wysokość osiągniętego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek w okresie zatrudnienia, pracownicy często udają się na poszukiwania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12323

Wydanie: 12323

Spis treści

Reklama

Zamów abonament