Czasem trzeba odmówić sprostowania świadectwa pracy
Pracownik nie może domagać się sprostowania świadectwa pracy przez wpisanie, że pracował w warunkach szczególnych, jeżeli pracodawca tej pracy tak nie kwalifikował, ocena charakteru pracy jest sporna, a wydany dokument jest zgodne z wiedzą pracodawcy.
Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach z 8 czerwca 2021 r. (III Pa 10/21).
Pracownik domagał się od swojego byłego pracodawcy sprostowania świadectwa pracy. Chciał, aby jego treść zawierała precyzyjne wskazanie określonych stanowisk, jakie zajmował w określonych przedziałach czasowych oraz potwierdzało, że we wskazanym okresie wykonywał pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach/charakterze, z wyłączeniem niektórych okresów bezpłatnych. Pracownik wskazał w uzasadnieniu pozwu, że pracował u pozwanego jako spawacz, a później jako mechanik-konserwator. Wykonywał pracę stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach/charakterze prace związane z czynnikami ryzyka. Umowa o pracę została z nim rozwiązana bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b kodeksu pracy, tj. z powodu nieobecności w pracy spowodowanej chorobą zawodową trwającą dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego ponad trzy miesiące. Powód otrzymał świadectwo pracy o treści odmiennej od tego, czego oczekiwał. Wnioskował do pozwanego o sprostowanie świadectwa pracy, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta