Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczanie szkód to kompromis. Ale skuteczniejszy niż prohibicja

21 lipca 2022 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Doroczna nagroda im. Michaela Russella trafiła podczas GFN 2022 do rąk prof. Brada Rodu z University of Louisville
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Doroczna nagroda im. Michaela Russella trafiła podczas GFN 2022 do rąk prof. Brada Rodu z University of Louisville

Kontrolowane używanie tytoniu w sposób redukujący szkody przynosi większe efekty niż zakazy – przekonywali uczestnicy zorganizowanego po raz kolejny w Warszawie Global Forum On Nicotine.

Ograniczanie szkód zdrowotnych to polityka, która opiera się na przekonaniu, że prohibicja może prowadzić do niepożądanych konsekwencji, więc nie można koncentrować się wyłącznie na zakazach. Znacznie więcej korzyści z punktu widzenia systemu zdrowia publicznego przynosi podejście pragmatyczne: regulacje i działania zmierzające do ograniczania ryzyka, na jakie narażone są jednostki i społeczności – choćby poprzez oferowanie im bezpieczniejszych wersji produktów i substancji, tworzenie zachęt i możliwości dla bezpieczniejszych zachowań. Z takim przesłaniem wystąpili podczas tegorocznego GFN przedstawiciele świata nauki oraz branży tytoniowej.

Nie ma wątpliwości, że tradycyjne papierosy są w coraz większym stopniu produktem, który odchodzi do przeszłości. Jednak wciąż jest to bardziej teoria niż praktyka, nawet jeżeli w krajach zachodnich przyjmują się stopniowo alternatywy: od waporyzatorów po rozmaitego rodzaju podgrzewacze tytoniu. Migracja ta odbywa się powoli, a w krajach biedniejszych – niemal w ogóle. W dużej mierze może to wynikać z faktu, że odpowiedzialne za ochronę zdrowia instytucje, na szczeblu rządowym i międzynarodowym, skupiają się na walce z samym paleniem, a nie na próbie umożliwienia palaczom korzystania z produktów o mniejszej potencjalnej szkodliwości.

Bezbolesna droga do mniejszych szkód

– Między interesami branży oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12323

Wydanie: 12323

Spis treści

Reklama

Zamów abonament