Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Ład zwiększył atrakcyjność podatkowej grupy kapitałowej

25 lipca 2022 | Podatki i księgowość | Marcin Szuflak

Od 1 stycznia złagodzono część wymogów dotyczących tworzenia i funkcjonowania PGK, m.in. obniżono przeciętną wysokość kapitału zakładowego spółek tworzących grupę i zmieniono na korzyść zasady rozliczania przez nie strat.

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) to rozwiązanie umożliwiające kilku podatnikom CIT, działającym w ramach jednej grupy kapitałowej, konsolidację ich wyników podatkowych. Warto przyjrzeć się tej znowelizowanej przez tzw. Polski Ład instytucji i odpowiedzieć na pytania: czym jest PGK, jak funkcjonuje, jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć PGK, w jakich warunkach jej założenie jest opłacalne i czy powinna to być instytucja prawna bardziej popularna wśród grup kapitałowych w Polsce.

Niewielka popularność

Instytucja podatkowej grupy kapitałowej została wprowadzona do ustawy CIT ponad 20 lat temu. Z pewnością nie można stwierdzić, że była to instytucja martwa, ale na pewno nie cieszyła się zbyt dużą popularnością.

Zgodnie z publikowanymi przez Ministerstwo Finansów danymi o indywidualnych podatnikach liczba funkcjonujących na polskim rynku PGK nigdy nie przekroczyła setki. W 2004 r. było ich tylko pięć, w 2012 r. – 28, a w 2018 r. – 63. Najnowsze dane, z marca 2022 r., a więc na etapie zmian w ramach Polskiego Ładu, wskazują liczbę 63, co oznacza, że PGK cały czas nie cieszą się zbyt dużą popularnością w porównaniu do liczby grup kapitałowych funkcjonujących w Polsce.

Niska popularność PGK wynikała w szczególności z następujących przyczyn:

∑ wysokie wymogi związane z utworzeniem PGK (przeciętny kapitał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12326

Wydanie: 12326

Spis treści

Reklama

Zamów abonament