Jak podbić Mazowsze rowerem. Przeglądamy trasy
Wakacje i drogie paliwo to idealne zestawienie powodów, by zainteresować się szlakami rowerowymi Mazowsza. Podpowiadamy, gdzie szukać pomysłów na wyprawy.
Wakacyjne wyprawy rowerowe, zwłaszcza w tym roku, mają same zalety – są blisko, nie wymagają tankowania samochodu, a za koszt pełnego baku można zorganizować weekendowy wypoczynek dla całej rodziny.
Mazowsze coraz bardziej otwiera się na rowerzystów. Zaczynając od stolicy, w 2020 r. było już 675 km ścieżek rowerowych – o tempie rozwoju świadczy fakt, że w ciągu czterech lat, od 2016 r., przybyło ich blisko 200 km. Na pewno pomogły naciski rowerzystów, organizowane przez lata w każdy ostatni piątek miesiąca rowerowe masy krytyczne – w ostatniej, czerwcowej masie przejechało rowerami ponad pół tysiąca osób i jeden kot – ale też widać rosnące zainteresowanie samych mieszkańców miasta.
A będzie coraz lepiej, bo w tym roku rozwój ścieżek i infrastruktury rowerowej przyciągnął – tylko na bazie warszawskiego budżetu obywatelskiego – ponad 21 mln zł. Więcej „wygrała” tylko zieleń miejska, która zdobyła 37 mln zł. Zyska całe miasto, bo pojawiły się projekty nie tylko ogólnomiejskie – jak „Asfaltowe drogi dla rowerów” czy „Rowerem dwukierunkowo po całej Warszawie”, ale rowery pojawiały się też w zwycięskich projektach mieszkańców poszczególnych dzielnic.
Na Białołęce powstanie infrastruktura pieszo-rowerowa nad Kanałem Żerańskim – ktokolwiek próbował dojechać ścieżką wzdłuż kanału nad Zegrze, wie, jak bardzo są tam potrzebne jakiekolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta