Transakcje korporacyjne z dokumentacją cen transferowych czy bez
Identyfikacja zdarzeń gospodarczych objętych obowiązkiem dokumentacyjnym wciąż sprawia podatnikom wiele problemów. Dotyczy to m.in. podwyższenia kapitału zakładowego oraz dobrowolnego umorzenia udziałów.
Pomimo iż przepisy ustaw dochodowych zawierają już od kilku lat definicję transakcji kontrolowanej, identyfikacja zdarzeń gospodarczych objętych obowiązkiem dokumentacyjnym wciąż sprawia wiele problemów. Dotyczy to w szczególności transakcji przeprowadzanych z perspektywy udziałowców i dotyczących szerokiego obszaru prawa korporacyjnego. Nie tylko sami podatnicy, ale również fiskus, sądy czy nawet ustawodawca mają w tym zakresie wiele odmiennych opinii, które z kolei mogą powodować problemy w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych z zakresu cen transferowych. A skutki tego sporu na końcu odczuwa podatnik.
Problem z interpretacją przepisów
Nowelizacja ustaw o PIT i o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., wprowadziła dość ogólną definicję transakcji kontrolowanej, według której są to identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym. Do takich transakcji należy również zaliczyć przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
Definicja ta nie rozwiała jednak wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów. Niejednoznaczność ich brzmienia zmusiła Ministerstwo Finansów do podjęcia działań w kierunku ujednolicenia prawa i wyjaśnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta