Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można szacować czegoś, co nie może stanowić przychodu

08 sierpnia 2022 | Podatki i księgowość | Radosław Chudy

Podział przez wydzielenie ZCP, a także ewentualna opłata (tzw. exit fee) z tego tytułu są neutralne podatkowo i nie ma w tym zakresie ryzyka doszacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych.

Ustawa o CIT w odniesieniu do pewnych operacji gospodarczych formułuje tzw. wyłączenie podatkowe, tzn. stanowi, że nie powstaje wówczas przychód, który podlegałby opodatkowaniu i z którym można wiązać obowiązek podatkowy. Jedną z nich jest podział przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Może to prowadzić do wniosku, że niemożliwe jest, aby w związku z takim właśnie podziałem organ podatkowy dokonywał szacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych. Brak przychodu podatkowego związanego z tą transakcją powinien oznaczać brak przedmiotu szacowania.

Przepisy o cenach transferowych w przypadku restrukturyzacji to jeden z głównych punktów zapalnych w sporach pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi. Dotyczące ich przepisy co prawda ewoluowały na przestrzeni kilku ostatnich lat, lecz nadal pozostają nieostre i co najmniej wątpliwe. 1 kwietnia 2022 r., na kanwie starszych regulacji, funkcjonujących przed 2019 r., NSA wydał wyrok (II FSK 1756/19). Z uzasadnienia wyroku wynika, że NSA stoi na stanowisku, iż sam podział przez wydzielenie ZCP, a także ewentualna opłata, tzw. exit fee z tytułu przeprowadzonej restrukturyzacji, pozostają neutralne podatkowo i nie występuje w tym zakresie ryzyko doszacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych.

Różne oblicza restrukturyzacji

W polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12338

Wydanie: 12338

Spis treści

Reklama

Zamów abonament