Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polisy nie wystarczają na odszkodowania

08 sierpnia 2022 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Często to szpital lub lekarz zatrudniony na kontrakcie ze swojego majątku płaci pacjentowi odszkodowanie. Sumy ubezpieczeń są zbyt niskie – mówi Jolanta Budzowska, radca prawny.

Polscy lekarze chcą odpowiadać karnie tylko w przypadku rażącego niezachowania staranności i za umyślnie spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. A jak wygląda odpowiedzialność karna lekarzy w innych krajach europejskich? Czy nasze przepisy są rzeczywiście restrykcyjne?

W żadnym kraju w Europie lekarze nie są zwolnieni z odpowiedzialności karnej jako specyficzna grupa zawodowa. Polscy lekarze często mówią, że jako grupa zawodowa są wyjątkowi i dlatego zasługują na wyjątkowe traktowanie. Na co dzień podejmują decyzje, od których zależy życie i zdrowie pacjenta. To fakt. Jednak takie wyjątkowe traktowanie nie znajduje uzasadnienia w ustawodawstwie innych państw europejskich. Wszędzie lekarze odpowiadają jak każdy inny człowiek. Również z tytułu wykonywanego zawodu za narażenie pacjenta na ryzyko utraty życia i zdrowia oraz za spowodowanie śmierci.

W większości krajów ta odpowiedzialność jest jednak zagrożona niższymi karami niż w Polsce. Najczęściej lekarze odpowiadają za rażące niedbalstwo lub za umyślne narażenia życia i zdrowia pacjenta.

Czyli tak, jak proponuje Naczelna Rada Lekarska.

Tak, ale trzeba by oczywiście porównać przepis do przepisu. Zasada jest podobna. W Irlandii i Szkocji nie ma zwyczaju pociągać lekarzy do odpowiedzialności karnej, chyba że zdarzenie jest rażące. Tam system koncentruje się na analizie zdarzeń niepożądanych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12338

Wydanie: 12338

Spis treści

Reklama

Zamów abonament