Biotechnologia znad Wisły przyciąga ludzi z big pharmy
Coraz więcej polskich firm zatrudnia zagranicznych ekspertów. Część z nich porzuciła ciepłe posady w koncernach.
Polski rynek biotechnologiczny ma wartość prawie 15 mld zł. Do 2027 r. urośnie do ponad 21,5 mld zł. Przed polską biotechnologią jeszcze daleka droga, ale rozwój postępuje. Projekty wkraczają w coraz bardziej zaawansowane fazy. Pojawiają się też informacje o dużych transakcjach. Ryvu podpisało z amerykańskim koncernem Exelixis umowę licencyjną, wartą ponad 400 mln dol, a Scope Fluidics sprzedało na rzecz Bio-Rad Laboratories (też z USA) spółkę zależną za 170 mln dol.
Branża się rozpędza
Na istnienie dużego potencjału drzemiącego w polskiej biotechnologii wskazuje analiza struktury zatrudnienia. Gros pracowników to osoby z zagranicy. Coraz częściej dotyczy to również kierownictwa najwyższego szczebla.
Captor Therapeutics, Molecure, Pure Biologics, Ryvu, Selvita, Poltreg , Scope Fluidics, Bioton czy Biomed – to przykłady firm, które wśród naukowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta