Wokół Białoszewskiego i literackich premier
Sierpień to czas festiwali literackich w Szczebrzeszynie, Sopocie, Gdyni, na których można spotkać autorów najpoczytniejszych książek, w tym nowości.
VIII edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, któremu patronuje Miron Białoszewski, potrwa do 13 sierpnia. Zbiega się to z setną rocznicą urodzin pisarza, ale też dwoma ważnymi premierami. Właśnie ukazał się tom „Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946–1950” w opracowaniu Adama Poprawy, który odnalazł tysiąc niezarejestrowanych w bibliografiach reportaży, miejskich obrazków, rozmówek publikowanych przez pięć lat na łamach „Kuriera Codziennego”, „Wieczoru Warszawy”, dodatku „Życia Warszawy”, oraz „Świata Młodych”. PiW zaczął też publikację „Tajnego dziennika” pisarza.
Śląsk i Ukraina
– Codziennie będziemy rozmawiać o Mironie Białoszewskim, nowych książkach, które wychodzą, o dyskusjach wokół tej postaci. Będzie sporo premier w tym roku: nowa powieść Filipa Zawady, nowa powieść Sylwii Chutnik, a także pierwsze spotkanie wokół książki Barbary Sadurskiej „Czarny hetman” – zapowiedziała kuratorka głównego programu festiwalu Justyna Sobolewska.
– W tym roku, niestety ze względu na wojnę w Ukrainie, zaczynamy festiwal od rozmowy o propagandzie, o tym, jak różne czynniki i komunikaty wpływają na rozumienie rzeczywistości przez ludzi. Potem będziemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta