Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będzie podwójnego VAT przy transakcjach łańcuchowych

08 sierpnia 2022 | Podatki i księgowość | rp.pl

Sankcyjny VAT przy WNT nie może być stosowany w kraju rozpoczęcia transportu, nawet jeśli nabywca posłużył się numerem VAT nadanym przez ten kraj.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 7 lipca 2022 r. (C‑696/20).

Stan faktyczny

Spór prawny leżący u podstaw wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym wynika z nałożenia przez organ podatkowy sankcyjnego VAT na drugiego w kolejności podatnika w transakcji łańcuchowej, na skutek posłużenia się przez niego polskim numerem VAT dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wniosek polskiego sądu dotyczył wykładni art. 41 dyrektywy VAT (tzw. reguła safety net), który został implementowany w art. 25 ust. 2 ustawy VAT. Artykuł 41 dyrektywy VAT nakłada na podatników obowiązek rozliczenia VAT należnego, bez prawa do odliczenia VAT naliczonego w kraju, którego numerem identyfikacyjnym nadanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowym posłużył się podatnik, jeśli jest to inny kraj niż kraj zakończenia wysyłki lub transportu. Jednocześnie podatnik ten nadal ma obowiązek rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia w kraju zakończenia wysyłki lub transportu.

Drugi podmiot w łańcuchu (pośrednik) był spółką z siedzibą w Holandii. Spółka ta była również zarejestrowana dla celów VAT w Polsce. Podmiot ten uczestniczył w transakcjach łańcuchowych zawartych przez co najmniej trzy podmioty gospodarcze. Towary zostały przetransportowane bezpośrednio od pierwszego podmiotu w łańcuchu dostaw, mającego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12338

Wydanie: 12338

Spis treści

Reklama

Zamów abonament