Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa sankcyjna – nowe przepisy, stare problemy

09 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | ALEKSANDRA PLISZEK KAMIL KOZŁOWSKI

Konieczność sprawdzania, czy nasz kontrahent nie został objęty sankcjami gospodarczymi to dla wielu przedsiębiorców już chleb powszedni. W praktyce wybór właściwego postępowania w takim wypadku może rodzić wiele wątpliwości. Część z nich miała rozwiać nowelizacja Ustawy sankcyjnej, która weszła w życie 18 sierpnia.

Od 16 kwietnia 2022 r. w Polsce obowiązuje ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego („Ustawa sankcyjna”), na podstawie której uregulowano stosowanie przepisów sankcyjnych na szczeblu krajowym oraz wprowadzono listę osób i podmiotów („Lista sankcyjna”), wobec których stosuje są odpowiednio środki ograniczające określone w rozporządzeniach Unii Europejskiej, w tym rozporządzeniu Rady (WE) nr 765/2006 („rozporządzenie 765/2006”) oraz rozporządzeniu Rady (WE) nr 269/2014 („rozporządzenie 269/2014”).

W praktyce wykładnia i stosowanie przepisów tworzących krajowy i unijny reżim sankcyjny mogą przysparzać wielu trudności. Przedsiębiorcy często nie są w stanie stwierdzić, czy ich kontrahent lub wykonywanie zawartej z nim umowy objęte jest restrykcjami, ani jakie kroki powinni podjąć (w tym np. zawiesić wykonywanie umowy, wstrzymać dokonywanie płatności czy nawet rozwiązać kontrakt). W efekcie, w obawie o potencjalne naruszenie prawa, do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej („Szef KAS”) kierowane są liczne zapytania i wnioski w zakresie stosowania Ustawy sankcyjnej, w tym takie, które składane są bez wyraźnej podstawy prawnej.

Do Szefa KAS trafiają także wnioski o zwolnienie środków finansowych lub zasobów gospodarczych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12365

Wydanie: 12365

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament