Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość – uprawnienie czy kara?

09 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Justyna Nawrot Karolina Sokołowska

Zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest z jednej strony obowiązkiem, ale i uprawnieniem, dzięki któremu dłużnik czy osoba reprezentująca jego interesy może uniknąć odpowiedzialności za długi swoje czy reprezentowanego podmiotu.

W każdym numerze Monitora Sądowego i Gospodarczego pojawiają się nowe postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Od czasu liberalizacji przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, upadłość ogłaszają zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci, jednak mimo to, słowo „upadłość” czy „bankructwo” mają wciąż niepochlebny charakter i nadal budzą przerażenie w oczach osób czy podmiotów upadających. Czy jednak słusznie?

Liczba obwieszczeń rośnie

Bazując na informacjach dostępnych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wyraźnie widać, iż z roku na rok liczba obwieszczeń dot. postanowień o ogłoszeniu upadłości rośnie. Zdecydowana większość powyższych komunikatów dotyczy oczywiście upadłości konsumenckiej, bowiem ta od czasu nowelizacji prawa upadłościowego, szczególnie w związku z pandemią COVID w 2020 roku, jest dla konsumentów niezwykle liberalna, jednakże tendencja rosnąca dotyczy także osób prawnych, co pokazuje jak ważne i często stosowane są przepisy prawa upadłościowego.

Stanowczo należy wskazać, że zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest z jednej strony obowiązkiem, ale także ogromnym uprawnieniem, dzięki któremu dłużnik czy osoba reprezentująca interesy dłużnika może uniknąć odpowiedzialności za długi swoje czy długi reprezentowanego podmiotu.

Przepisy prawa upadłościowego mają na celu wykluczenie z rynku podmiotów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12365

Wydanie: 12365

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament