Wykonawca nie może płacić za zaniechania zamawiającego
W pewnych przypadkach jeśli zamawiający nie wykluczy wykonawcy z postępowania za dane uchybienie, pozbawi się tego prawa również w kolejnych przetargach. Zaniechania zamawiającego z przeszłości nie mogą obciążać wykonawcy w przyszłości.
Niepisaną zasadą obowiązującą na gruncie ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej „PZP”) jest ta, że każde postępowanie, nawet prowadzone w tym samym czasie, stanowi odrębną całość. Tym samym decyzje zamawiającego z jednego postępowania – co do zasady – nie dotyczą tego samego lub innych zamawiających w innych postępowaniach. Co do zasady, ponieważ od ww. zasady występują pewne wyjątki, kiedy to określone działania lub zaniechania wykonawcy z przeszłości, mogą oddziaływać na jego sytuację w kolejnych postępowaniach.
Takim wyjątkiem jest wykluczenie wykonawcy z postępowania, a precyzyjniej dyspozycja art. 111 PZP. Przepis ten nakazuje zamawiającym wykluczenie z postępowania wykonawcy, przez określony w tym artykule czas, w zależności od przesłanki wykluczenia. Jeśli więc wykonawca został wykluczony w przeszłości za jakieś działanie lub zaniechanie, nie tylko zostanie wyeliminowany z tego postępowania, w którym to działanie lub zaniechanie stwierdzono, ale również z kolejnych postępowań w przyszłości, prowadzonych przez tego samego lub innych zamawiających.
Przykład
Jeśli wykonawca został wykluczony z postępowania ze względu na umyślne wprowadzenie w błąd zamawiającego (czyli na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 8 PZP), przez kolejne 2 lata będzie podlegać wykluczeniu również z innych postępowań, jeżeli tylko dany zamawiający przewidzi taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta