Konsolidacja gigantów skupia uwagę
Odpowiedzią na trudne czasy jest silny koncern multienergetyczny – to wnioski z dyskusji o fuzjach w branży energetycznej.
XXXI Forum Ekonomiczne jak nigdy wcześniej stoi pod znakiem wyzwań dotyczących energii. To konsekwencja działań Rosji i wojny w Ukrainie.
W Polsce tematy dotyczące energii to m.in. wyzwania i konsekwencje związane z powstawaniem koncernu multienergetycznego opartego na PKN Orlen. W trakcie dyskusji w Karpaczu poświęconej temu tematowi pojawiał się też inny wątek: jak nowy koncern zmierzy się nie tylko z wyzwaniami fuzji, ale też z transformacją energetyczną.
– Fuzje mają spowodować zbudowanie naturalnego hedgingu, odpowiednią ekspozycję kapitału, by przeprowadzić transformację energetyczną. Zeroemisyjność to nie tylko energetyka, ale też potrzebna jest w petrochemii i rafinerii. Ograniczenie emisyjności poprawia konkurencyjność naszych produktów. Bez tego nie będzie silnej firmy i silnej gospodarki – mówił w wystąpieniu przed dyskusją Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Fuzja a kryzys
O konsekwencjach fuzji PKN Orlen i PGNiG w kontekście obecnego europejskiego kryzysu gazowego mówiła w trakcie debaty Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta