Rynek najmu instytucjonalnego urośnie i sprofesjonalizuje się
W PRS inwestują wyspecjalizowane fundusze, podmioty private equity, inwestorzy oportunistyczni i mali przedsiębiorcy. Przypomina to czasy, kiedy każdy brał się za deweloperkę – mówi Daniel Puchalski, partner zarządzający w Immo lab.
Czy kryzys na rynku detalicznej sprzedaży mieszkań może być katalizatorem inwestycji PRS w Polsce?
Taka teza jest jak najbardziej słuszna, ale równolegle możemy postawić wiele innych tez dotyczących tego, co dobrze lub źle wpływa na rynek.
Kryzys, który mamy obecnie w sprzedaży detalicznej mieszkań, na pewno wspiera trend wzrostowy rynku najmu i trend inwestowania w lokale na wynajem, który na szerszą skalę widzimy już od mniej więcej dwóch, trzech lat. Ostatni rok to intensyfikacja rozwoju rynku, m.in. pod względem liczby podmiotów PRS. Wojna w Ukrainie, jak i kryzys inflacyjno–finansowy, który zaczyna być widoczny, powoduje, że niewielka część inwestorów zawiesza projekty: są to z reguły mniejsze podmioty w porównaniu z klasycznymi, dużymi funduszami PRS.
Oczywiście sam zakres definicji PRS jest na tyle szeroki, że nie mówimy tu tylko o funduszach „z prawdziwego zdarzenia”, czyli dużych, międzynarodowych podmiotach, które profesjonalnie i od wielu lat zajmują się inwestycjami PRS, tylko również o kilku mniejszych, które od niedawna prowadzą tego typu działalność, a także o kilku deweloperach, którzy planują lub już realizują budowę takich portfeli. Do tej pory takie działania tych ostatnich były wyłącznie wsparciem podstawowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta