Powietrze, ścieki, odpady to nasze słabości
Komisja Europejska jest zaniepokojona stanem środowiska naturalnego w UE. Polska powinna poprawić oczyszczanie ścieków, przyspieszyć wymianę przestarzałych kotłów na paliwo stałe oraz transportu na bardziej zielony.
Polska jest w ogonie UE, jeśli chodzi o wdrażanie unijnych przepisów środowiskowych. Otwartych jest obecnie 19 postępowań o naruszenie prawa unijnego. Gorzej lub podobnie w tym zestawieniu wypadają tylko Hiszpania (22 postępowania) i Grecja (19 postępowań). Nie jest jednak tak, że Polska na tle innych wypada wyjątkowo źle. Generalnie Bruksela ma zastrzeżenia do tego, jak państwa UE dbają o środowisko, co pokazuje przedstawiony w czwartek w Brukseli doroczny przegląd wdrażania unijnej polityki środowiskowej. – Chociaż od czasu poprzedniego przeglądu odnotowano postępy w niektórych obszarach, jestem zaniepokojony faktem, że na innych polach luka we wdrażaniu wciąż się pogłębia, co sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na zanieczyszczenie środowiska i związane z nim zagrożenia – powiedział Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska.
W części dotyczącej Polski Komisja Europejska docenia, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta