Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksploatacja „porzuconych” gier może wymagać zgody właściciela praw

09 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Alicja Rytel

W internecie bez trudu można natrafić na strony oferujące gry komputerowe sprzed lat, obecnie niedostępne w sprzedaży. Choć zjawisko to jest powszechne, mylne byłoby sądzić, że tego rodzaju gry mogą być dowolnie eksploatowane.

Abandonware to określenie odnoszące się do tak zwanych „porzuconych” gier komputerowych. Choć pojęcie to nie posiada definicji legalnej, jego znaczenie nie budzi wątpliwości branży gamingowej. Ujmując najogólniej pod pojęciem abandonware rozumie się gry komputerowe, które nie są dostępne w sprzedaży, ponieważ producent czy wydawca gry od lat nie uaktualniają jej i nie wprowadzają do obrotu – najczęściej z uwagi na decyzję biznesową lub dlatego, że wspomniane podmioty przestały istnieć. Konkretna gra komputerowa mogła być dostępna na określonym urządzeniu elektronicznym, które dziś jest przestarzałe, zaś producent nie przygotował wersji na nowsze urządzenia. Dobrym przykładem są tutaj gry na popularne w latach osiemdziesiątych i w początkach lat dziewięćdziesiątych komputery Atari, Commodore, czy Amiga, a także gry przeznaczone na starsze konsole, czy systemy operacyjne, np. MS DOS. Oczywiście abandonware to także gry przeznaczone na nowsze urządzenia i systemy operacyjne – gra komputerowa będzie bowiem uznawana za abandonware zasadniczo wtedy, gdy po prostu od pewnego czasu (zwykle dość długiego), nie jest dostępna w sprzedaży. Kryterium nie jest natomiast „starość” urządzenia, czy systemu operacyjnego, na który została przeznaczona.

Uruchomienie gier jest możliwe

Mimo, że „porzucone” gry komputerowe najczęściej przeznaczone są na przestarzałe urządzenia elektroniczne lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12365

Wydanie: 12365

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament