Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciel w sidłach postępowania o zatwierdzenie układu

09 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Norbert Frosztęga Iwo Jedliński

Dłużnik może zainicjować postępowanie naprawcze tylko w celu uzyskania środków ochrony, nie mając zamiaru zawarcia układu z wierzycielami ani nie mając pomysłu na restrukturyzację przedsiębiorstwa. Są prawne sposoby, by wierzyciel mógł temu przeciwdziałać.

Z najnowszych statystyk dotyczących liczby zainicjowanych postępowań restrukturyzacyjnych wynika, że w I półroczu 2022 r., zdecydowanie największą popularnością dłużników cieszy się postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU), stanowiące ponad 90 proc. wszystkich otwartych w tym czasie restrukturyzacji. Naturalnie, rosnąca liczba dłużników korzystających z dobrodziejstw postępowania o zatwierdzenie układu w jego odświeżonej wersji, przekłada się również na konieczny wzrost poziomu zaangażowania po stronie wierzycieli zmuszonych do walki o swoje interesy majątkowe.

Jakie działania powinien podjąć wierzyciel, uzyskawszy informację o zainicjowaniu PZU przez swojego kontrahenta? Jakie zagrożenia czyhają na wierzycieli i z jakich instrumentów prawnych mogą oni skorzystać w batalii o odzyskanie swoich należności?

Dwa warianty PZU

Od 1 grudnia 2021 r., postępowanie o zatwierdzenie układu prowadzone może być w dwóch wariantach.

1. W pierwszym wariancie dokonuje się obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ), co uaktywnia specjalny parasol ochronny nad dłużnikiem – publikacja obwieszczenia skutkuje zawieszeniem postępowań egzekucyjnych skierowanych do majątku dłużnika oraz niedopuszczalnością wszczynania nowych tego rodzaju postępowań. Co więcej, niedopuszczalne staje się wówczas także wykonanie postanowienia o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12365

Wydanie: 12365

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament