Z preferencji prowzrostowej lepiej zacząć korzystać jeszcze w tym roku
Z nowej ulgi na ekspansję mogą korzystać także deweloperzy – przypomina Łukasz Boszko, ekspert Grant Thornton.
Ustawodawca poszerzył katalog ulg, z jakich mogą korzystać firmy. Jedna z nich to tzw. ulga na ekspansję. Jak ona działa?
Ulga na ekspansję, zwana też prowzrostową, jest jednym z rozwiązań w podatkach dochodowych, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Przysługuje zarówno podatnikom PIT, jak i CIT. Głównym jej założeniem jest możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów tj. koszty kwalifikowane. Nowa preferencja ma stosunkowo wysoki limit stosowania odliczenia w kwocie 1 mln zł, co – przy założeniu opodatkowania na poziomie 19 proc. – może skutkować oszczędnością na podatku w wysokości 190 000 zł. Lista kosztów kwalifikowanych jest dość długa. Znalazły się na niej m.in. wydatki na: uczestnictwo w targach, jak organizacja miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych, zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników czy działania promocyjno-informacyjne, w tym na zakup przestrzeni reklamowych, przygotowanie strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek dotyczących produktów. Preferencją objęte są ponadto wydatki na dostosowanie opakowań produktów do wymagań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta