Płatnik uczestniczy we wspólnym rozliczeniu z małżonkiem i dzieckiem
Przy obliczaniu zaliczek na PIT pracodawca ma obowiązek uwzględnić oświadczenie pracownika, który deklaruje, że zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem, jak też osoby samotnie wychowującej dzieci, która chce rozliczyć się na zasadach preferencyjnych.
Tzw. Polski Ład 2.0 wprowadził kolejne zmiany w zakresie wspólnego opodatkowania małżonków, a także preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. W tym drugim przypadku można wręcz mówić o zmianach rewolucyjnych, które jednak w istocie przywracają, z pewnymi modyfikacjami, zasady obowiązujące do końca 2021 r. Zmiany te mają również wpływ na obowiązki pracodawców jako płatników zaliczek na PIT.
Ulga 1500 zł
Nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie z początkiem 2022 r., uchyliła możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Ulga była odliczeniem przysługującym od podatku. Uprawnienie do skorzystania z ulgi 1500 zł przysługiwało samotnym rodzicom i opiekunom prawnym. Odliczenie było dostępne dopiero w ramach rozliczenia rocznego, bez możliwości jego uwzględnienia na poziomie kalkulacji zaliczki przez płatnika.
Przepisy określające warunki, które umożliwiały zastosowanie tego odliczenia, miały podobny kształt do poprzednio obowiązujących zasad preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci.
Dla większości podatników ulga 1500 zł okazała się faktycznie mniej korzystna od poprzednio obowiązującej preferencji dla samotnych rodziców. Stała wysokość ulgi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta