Polska ma atuty i skorzysta na skracaniu łańcuchów dostaw
Jesteśmy na zakręcie i Krajowy Plan Odbudowy pozwoliłby kontrolować tor jazdy, a tak istnieje ryzyko, że z tego zakrętu wypadniemy – mówi Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska.
Co się dzieje z polską gospodarką?
Można powiedzieć, że jesteśmy na zakręcie. Mają na to rzecz jasna spory wpływ wydarzenia zewnętrzne, jak wojna czy kryzys energetyczny. Ale u nas również ceny energii szaleją, inflacja jest wysoka, a odczyty wskaźników koniunktury, takich jak PMI, bardzo słabe.
Co będzie dalej?
To pytanie za milion dolarów. Mamy wciąż otwarte kwestie, np. KPO. Pieniądze z tego funduszu miały wesprzeć polską gospodarkę – także w wymiarze transformacji energetyki. Transformacji, która musi bardzo intensywnie ruszyć, w przeciwnym razie stracimy konkurencyjność. Jesteśmy na zakręcie i KPO pozwoliłoby kontrolować tor jazdy, a tak istnieje ryzyko, że z tego zakrętu wypadniemy.
Czy jak zwykle w czasach niepewności przedsiębiorcy będą ciąć koszty i szykować zwolnienia pracowników?
Tylko gdzie ich potem znaleźć w momencie powrotu koniunktury? Oczywiście firmy muszą racjonalizować koszty, ale na innych zasadach niż wcześniej: poprzez cyfryzację i inwestycje w nowoczesne technologie, choćby w automatykę przemysłową. Moim zdaniem zresztą nie mają innego wyjścia, bo staną się niekonkurencyjne, nie będą potrafiły reagować na zmiany na rynku i w końcu z niego wypadną. Cyfryzacja, nowoczesne technologie pozwalają na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta