Związek zawodowy ma prawo selekcji nowych członków
Organizacja związkowa postępuje nieprawidłowo, jeśli odmawia członkostwa niezgodnie ze swoimi zasadami, arbitralnie lub bez racjonalnej przyczyny. Jednak co do zasady ma prawo decydować o tym, czy przyjmie nowych członków.
Taki wniosek płynie z wyroku z 5 maja 2022 r. strasburskiego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tegorocznej sprawie nr 31163/13.
W czym problem
Stan faktyczny jest dość barwny, bo zawiera w sobie wątki frakcyjnej walki o władzę, jej nadużywania, rzekomej obrony przed wrogim przejęciem, przewrotu wewnętrznego, a także sprawiedliwości przychodzącej po wielu latach. W dodatku (prawie) wszystko dzieje się w – dobrze znanym polskim turystom – chorwackim Šibeniku.
W omawianej sprawie skarżącym był chorwacki celnik zajmujący funkcyjne stanowisko w lokalnej komórce związku zawodowego. Komórka ta liczyła sobie 30 dobrowolnych członków i w 2007 r. chciała dołączyć do niej grupa 15 nowych osób. Skarżący odmówił im prawa dołączenia do związku, tłumacząc, że zgodnie z ustaleniami z innymi członkami związku przyjmie ich wnioski o członkostwo później, po corocznym walnym zgromadzeniu członków. Poza tym uważał, że podejmując taką decyzję, broni się przed próbą wprowadzenia przez pracodawcę do związku zawodowego zmówionych ze sobą ludzi, którzy mieliby za zadanie wpływać na kształt nowego zarządu komórki związkowej.
Takie działanie spotkało się z gwałtowną reakcją centrali związkowej, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta